31 Aralık 2015 Perşembe

Ayşe Kulin-Nefes nefese- Kitap köşesi # 32
Herkese merhaba!
   Senenin son günlerine bir kitap daha sığdırdım ve onuda bitirdim okudum.Yine lise zamanımda almış olduğum ve bu zamana kadar okumadığım bir kitaptı.Ayşe kulin'den nefes nefese.
  Geçmişte yaşanan olaylardan esinlenerek yazılmasıda çok etkileyiciydi.Zor zamanlarda kendi hayatları pahasına da olsa başka insanların hayatlarını kurtarabilmek için elinden gelen insanların mücadele etmesi, hangi zaman diliminde olursak olalım bazı insanların içinde kocaman yürek taşıdığını ve insanlığını yitirmediğini görüyoruz.

Tanıtım bülteninden:
   Tarihi ve güncel gerçekleri kurguyla harmanlamaktaki ustalığı ile bilinen Ayşe Kulin, Nefes Nefese adlı bu romanında okurlarına bir kez daha dünyanın farklı bir yüzünü aktarıyor, İkinci Dünya Savaşı döneminde yaşanan bir öykü Nefes Nefese. Avrupa'yı kasıp kavuran ve tarihin en acımasız gerçeklerinden biri olan Nazizm'i, dönemin Türk diplomasisinin korumaya özen gösterdiği ince dengeyi ele alırken, bu tarihi planın ön yüzünde de Osmanlı vezirlerinden birinin kızıyla evlendiği Yahudi gencin aşkını ve kaçışını da dile getiriyor. Son dönemlerde yazılmış, bireylerin tarihi ile insanlığın tarihi arasındaki o kaçınılmaz kesişime ışık tutan en önemli romanlardan biri olan Nefes Nefese, usta bir yazarın başyapıtları arasında yer almaşım da haklı çıkartıyor böylece. Her zamanki sürükleyici anlatımı ve ustalıklı kurgusuyla Ayşe Kulin bir kez daha, okurlarının gösterdiği ilginin nedenini açıklamış oluyor.


    Ayşe kulin'in o kadar akıcı bir dili var ki okurken sizi sıkmıyor. Gereksiz sözcüklerle laf kalabalığı yapmadan yalın bir şekilde anlatıyor. Kitap gerek konusu gerekse akıcı diliyle su gibi akıp geçiyor elinizden. Kitabın adı gibi gerçekten nefes nefese okuyorsunuz. İnsanların korkularını, tedirginliklerini yaşıyorsunuz onlarla, duygular çok güzel işliyor insanın içine. Benim severek okuduğum zaman zaman göz yaşı döktüğüm bir kitap oldu. Aranızda okumayanınız varsa bence vakit kaybetmeyin okuyun derim.


 Sevgiyle kalın görüşmek üzere... !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder